Sağlık

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi bir tedavi seçeneği olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bu tedavi, vücudun hedeflenen bir bölgesine küçük miktarlarda sklerozan solüsyon enjekte etmekten ibarettir.

Bu tedavi yöntemine ayrıca köpük tedavisi adı da verilmektedir. Avantajlı yönü şudur: İşlem ağrısız, hızlıdır ve daha genç görünmenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Prosedür son derece güvenlidir, ancak bazı ufak riskleri vardır. Küçük alanlarda morarma, şişme ve geçici kızarıklık yaygın yan etkilerdir. Ayrıca açık yaralara ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

Hastalar kocaeli skleroterapi ile ilgili tüm soruları doktorlarına danışmalıdır. Prosedür bir saatten az sürer ve ameliyat kadar invaziv değildir ve daha az iyileşme süresi vardır. 

Bu süreçte hastaların iki hafta boyunca bandaj takması ve iki hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınması onların yararına olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra hastalar normal aktivitelerine dönebilir.

Çoğu zaman, prosedür ağrısız olmakla beraber takip bakımı gerektirmez.

Skleroterapi Süreci

Prosedür venöz kan akışını iyileştirir, böylece kronik şişmeyi azaltır. İşlem, küçük bir damara steril bir çözelti enjekte edilerek çalışır. Çözelti, damarın iç astarına zarar verir ve pıhtılaşmasına neden olarak vücudu kanı diğer sağlıklı damarlara yönlendirmeye zorlar. Hasarlı damar daha sonra yara dokusu haline gelir ve vücut tarafından emilir.

Skleroterapi işleminden geçen hastalarda işlemden sonra hafif bir ağrı oluşabilir. Tedavi edilen alan bir veya iki günle sınırlı olmak üzere estetik görünmeyecektir. Söz konusu alanda biraz morluk olacaktır. Morarma miktarını azaltmak ve tedavinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için prosedürden sonra kompresyon çorabı giyilmesini önerilir. Morarma tipik olarak geçicidir ve iki ila üç hafta içinde geçer.

Hastalar genellikle aynı gün normal aktivitelerine devam edebilirler. Ancak skleroterapiden sonra bir hafta boyunca yorucu egzersizden kaçınmalıdırlar. Varisli damarlarınız varsa, kocaeli skleroterapi kliniğine başvurmanız sizi hızlıca çözüme götürecektir.

Skleroterapi Güvenli Midir?

Skleroterapi, kronik venöz yetmezlik tedavisi olarak uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Özellikle örümcek şekline benzeyen damarlarına karşı etkilidir ve olumlu, uzun vadeli sonuçlar sunar.

Tedavi prosedürü; etkilenen damara hafif bir kimyasal madde enjekte edilmesini içerir. Bu madde damarın iç astarını tahriş eder ve bu da kan akışını keser.

Prosedür tekrarlanan tedavileri içerebilsede, nispeten küçük ve minimal invaziv bir prosedürdür.

Sonuçlar, varis hastalığının evresine, hastalıklı damarların boyutuna ve konumuna bağlıdır. Genel olarak, kalıcı sonuçları görmek için iki ila üç tedavi seansı gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.