Gündem

Probiyotik Nedir?

En çok merak edilen sorulardan biri probiyotik nedir sorusudur. Vücudumuzda enfeksiyona neden olan zararlı bakteriler bulunur. Zararlı bakterilerin sayısını azaltan ve sistemlerin dengeli şekilde çalışmasını sağlayan bakteriler de vardır. Bunlar yararlı bakterilerdir. Bu bakteriler doğal olarak vücutta yer alır. Ayrıca tüketilen besinler yardımı ile de probiyotikleri yani yararlı bakteri ve mayaları vücuda almak mümkündür.

Probiyotik İle Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Probiyotik ve prebiyotik terimleri birbirine çok karıştırılan terimlerdir. Aynı anlamı ifade etmezler. Probiyotik, canlı vücudunda bulunan yararlı mikroorganizmalara verilen isimdir. Bunlar insan vücudunda doğal olarak yer alır. Prebiyotik ise gıda takviyesi ile vücuda alınır ve sindirim sistemine katılmaz. Prebiyotik içerikli gıdaların tüketilmesi vücuttaki probiyotik sayısının artmasına yardımcı olur.

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Yararlı bakteriler vücutta bulundukları yere göre farklı işlevlere ve faydalara sahiptir.

Faydaları şunlardır:

  • Sindirim sistemini dengeler.
  • Bağışıklık sisteminin doğru ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Vücudu enfeksiyon etkenine karşı korur.
  • Vitamin sentezlenmesine yardımcı olur.
  • Vajina bölgesinde yer alan yararlı bakteriler üreme sistemi hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.
  • Cilt bariyerini dengede tutar.
  • Alınan ilaçların emilimine yardımcı olur.

Sağlığa faydası saymakla bitmeyen probiyotik içerikli ürünlerin nasıl seçilmesi gerektiği de önemlidir. En uygun probiyotiği seçmek erken dönemde faydasını gösterecektir.

Probiyotik Seçimi Nasıl Olmalı?

Probiyotik seçimi yaparken dikkatli olmak gerekir. Seçilen takviye ürünlerin kişinin sağlığı için uygun olması gerekir. Kullanılan ilaçlar ile etkileşime girip girmediğini önceden saptamak gerekir. Seçimleri yaparken güvenilir, kaliteli ve kullanımı kolay olanları tercih edin. Muhakkak eczaneye veya uzman bir doktora danışın. Mikroorganizmaların içeriği farklılık gösterebilir. Sorunu gidermeye yönelik en doğru probiyotiği belirleyin.

Anne Adayları Probiyotik Kullanabilir Mi?

Anne adaylarının probiyotik içerikli besin takviyeleri alması sakıncalı değildir. Bu tür ürünler bebeğin sağlığına zarar vermez. Fakat kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Annenin kullandığı başka ilaçlar mevcutsa bu ilaçlarla etkileşime girerek bebeğe zarar verebilir. Uzman bir hekim kontrolünden sonra gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Emziren annelerin de uzman bir hekime göründükten sonra kullanması daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.