Gündem

İlgezdi: “Bin 63 lira nerede?”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2022 yılı için en düşük memur maaşının 6 bin 429 lira olarak açıklandığını hatırlatarak, “En düşük memur maaşı 6 bin 429 lira diye açıkça yalan söylüyorlar. 20 seneden fazladır Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ve ilgili kurumlarda uzman olarak çalışan 3600 ek göstergeli, 1/4’ü teknik personelin 5 bin 365 lira maaş aldığı bordolarla ortaya çıkıyor. Bin 63 lira nerede?” diye konuştu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, en düşük memur maaşının işe yeni başlayan üniversite mezunu için, 24- 25 yıldır çalışan ¼’ü dereceli memurlardan bin 63 lira fazla aldığını bordrolarla kanıtlayarak, “Bu maaşlarla sanatsal üretim yapmaya çalışan personel var. Adeta asgari ücret alıyorlar. İktidar mensupları en düşük memur maaşından bin liradan fazla az maaş alan memurlar için ağızlarını açmıyor” dedi. 

CHP’li Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklama ile iktidarın sanata verdiği değerin maaş adaletsizliğinde de kendini hissettirdiğini vurgulayarak, “Bordrolar incelendiğinde derecesi 24 yıllık 1/4’ü olan 3600 ek göstergeli teknik personelin mart 2022 ayı maaşı 5 bin 365,47, 25 yıllık 1/4’ü olan 3600 ek göstergeli teknik personelin mart 2022 ayı maşının 5 bin 427,05 olduğu ortadadır. Kültür Bakanlığı devletin en düşük memur maaşından bin lira ucuza uzman çalıştırmaktadır.” dedi. 

Yalancı çobana döndü

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 3 Ocak’ta devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı’na en düşük memur maaşının 6 bin 429 olduğunu açıklayan devlet yetkililerinin açıkça yalan söylediklerini ifade ederek, “Algı yaratmak için açıkladıkları en düşük memur maaşından bin 63 lira eksik alan memur var. AKM’nin orkestra çukurunu kağıtüstünde bir gecede büyüten, sanatçı kadro çalışması yapıyoruz diye personelini oyalayan bu yöneticiler, artık doğruyu söyleseler bile yalancı çobana dönüştükleri için kimse onlara inanmayacak” dedi.  

 

Hibya Haber Ajansı