Gündem

BİST100 endeksi

Haftaya Rusya – Ukrayna gerginliği ile başlayan küresel piyasalar özellikle Putin ve Rusya kanadından gelen ılıman açıklamalar ile rahatlasa da ‘Rusya’nın Ukrayna’nın bir köyüne ateş açtığı’ haberleri ile tedirginlik arttı. NATO Genel Sekreteri’nin Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal etmeye mazeret bulmak için “ ‘sahte bayrak’ operasyonu girişimi içinde olduğunu gördük’’ açıklaması ile jeopolitik riskler artarak devam etti.
BİST100 endeksi tarafında ise Rusya – Ukrayna gerginliğinin hafiflediği ve bilançoların beklentilerden iyi gelmesi ile geçtiğimiz işlem gününe pozitif başlangıç yaptı. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya ateş açtığı haberi sonrası endeks sert geri çekildi. Rusya piyasalarının da %5’e yakın geri çekilmesi yurt içine de yansıdı. 2.010 seviyesini test eden endeks, TCMB faiz kararına odaklandı. Karardan sürpriz çıkmaması ile birlikte endeks yönünü yukarı çevirdi. Ancak yüksek volatilite gün içinde devam etti ve BİST100 günü satıcılı tamamladı.
TCMB, politika faizinde piyasa beklentisi dahilinde değişikliğe gitmeyerek %14,00’te sabit bıraktı. Bizim beklentimiz de faizde değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi. PPK karar metnine bakıldığında Ocak ayına benzer mesajlar verildi. Metinde 2022’de cari fazla verileceği ve enflasyonun baz etkisiyle aşağı yönlü olup dezenflasyonist sürece girilmesinin beklendiği vurguları yapıldı. Gelişmiş ülkelerin, belirttiği yüksek enflasyonun küresel olduğu ve artan enerji fiyatları ve arz – talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceği açıklamaları metinde kalmaya devam etti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı